Page 13 | |||
P. O. Address. | P. O. Address. | ||
Ackley, Charles T., | McDonough. | Hayes, Lewis S., | Greene. |
Bundy, Solomon, | Oxford. | Hayward, E. Darwin, | Columbus. |
Carter, A. Lyman, | Pitcher. | Hollister, Theron R., | Bainbridge. |
Clark, Henry A., | Bainbridge. | Hyde, Wm. H., | Oxford. |
Clarke, Dwight H., | Oxford. | Ingersoll, Randall E., | Guilford. |
Clarke, James W., | Oxford. | Juliand, Joseph E., | Greene. |
Conkey, Walter M., | Norwich. | Lewis, Jerome B., | Smithville. |
Dimmick, Francis E., | Smyrna. | Marvin, Geo. W., | Norwich. |
Fuller, Chauncey R., | Lincklaen. | Newton, Warren, | Norwich. |
Fuller, Eleazer R., | New Berlin. | Pratt, Joshua, | Sherburne. |
Garrett, Edgar, | Afton. | Ramsey, James, | Greene. |
Glover, James W., | Oxford. | Sayre, Wm. S., | Bainbridge. |
Graves, James F., | Rockdale. | Thompson, James, | Norwich. |
Courts in Chenango County, --- 1869.
TO BE HELD AT THE COURT HOUSE AT NORWICH.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~CIRCUIT COURTS AND COURTS OF OYER AND TERMINER.
Third Monday in February,...............................BALCOM, Justice. First Monday in September,..............................BOARDMAN, Justice.ADDITIONAL SPECIAL TERM.
Second Tuesday in July,...................................BALCOM, Justice.COUNTY COURTS AND COURTS OF SESSIONS.
Fourth Monday in April,..............................Grand and Petit Jury. Fourth Monday in July,............................................No Jury. Second Monday in December,...........................Grand and Petit Jury.
Page 17 | |||
P. O. ADDRESS | P. O. ADDRESS | ||
Coroners. | Jail Physician. | ||
Avery, Geo. W. | Norwich | Avery, Geo. W. | Norwich |
Beardsley, Benjamin F. | Coventry | Justices of Session. | |
Lewis, James V. | North Norwich | Briggs, Hiram | Sherburne |
VanKeuren, Fort | Sherburne | Kelsey, Edwin | Preston |
County Clerk. | Keeper of Poor House. | ||
Thompson, James G. | Norwich | Brown, Wm. W. | Preston |
Thompson, James Dr., Deputy | Norwich | Loan Commissioners. | |
County Judge and Surrogate. | Curtis, Oscar H. Major | Oxford | |
Prindle, Horace G. | Norwich | Herrington, Daniel | New Berlin |
County Sealer. | Member of Assembly. | ||
Latham, Joseph H. | Norwich | Pearsall, Chas. | Coventry |
County Superintendents of the Poor. | Member of Congress. | ||
Buell, Geo. | North Norwich | Knapp, Chas. S. | Deposit, Delaware Co |
Lewis, Samuel E. | Preston | School Commissioners. | |
Phetteplace, Samuel | Lincklaen | Luddington, Mathew B., 1st district, | North Norwich |
County Treasurer. | Stafford, Samuel S., 2d district, | Oxford | |
PerLee, Samuel R. Gen. | Norwich | Sheriff and Jailor. | |
Court Crier. | Matthewson, Jason E. | Norwich | |
Gartsee, John Manual | Norwich | Wait, Andrew M., Under Sheriff | Norwich |
District Attorney. | Special County Judge. | ||
Stanton, Robert A. | Norwich | Curtis, Oscar H. | Oxford |
Excise Commissioners. | State Senator. | ||
Fuller, Eleazer R. | New Berlin | Hubbard, John F. Jr. | Norwich |
Garrett, Edgar | Afton | Surrogate Clerk. | |
Lyons, E. Clark | Pitcher | Thompson, James G. | Norwich |
Page 19 | |
ASSESSOR. | |
P. O. ADDRESS | |
David L. Follett, | Norwich |
ASSISTANT ASSESSORS. | |
1st Division, Sherman Chamberlain, towns of New Berlin, North Norwich, Norwich and Plymouth, | Norwich |
2d Division, Andrew Shepardson, towns of Columbus, Lincklaen, Otselic, Pharsalia, Pitcher, Sherburne and Smyrna, | Smyrna |
3d Division, Calvin Cole, towns of German, McDonough, Preston and Oxford, | Oxford |
4th Division, Wm. G. Welch, towns of Coventry, Greene and Smithville, | Greene |
5th Division, Edwin M. Whiting, towns of Afton, Bainbridge and Guilford, | Guilford Center |
Dwight H. Clarke, for Legacies and Successions, | Oxford |
COLLECTOR. | |
Samuel F. Miller, | Franklin, Delaware Co |
DEPUTY COLLECTORS. | |
1st Division, Hamilton Phelps, towns of Norwich, North Norwich, Guilford, Smyrna and Plymouth, | Norwich |
2d Division, Noyes B. Eccleston, towns of Oxford, Preston and McDonough, | Oxford |
3d Division, J. E. Juliand, towns of Greene, Coventry, German and Smithville, | Greene |
4th Division, H. S. Wheeler, towns of Otselic, Pitcher, Lincklaen and Pharsalia, | South Otselic |
5th Division, Thompson White, towns of New Berlin, Sherburne and Columbus, | New Berlin |
12th Division, S. F. Miller, towns of Afton and Bainbridge | Franklin, Delaware Co |
TOBACCO AND CIGAR INSPECTOR. | |
Albert F. Gladding, | Norwich |
Afton | Erastus Fisher | North Norwich | L. E. Carpenter |
Bainbridge | Alvin Converse | Otselic | Dennis Thompson |
Columbus | S. L. Brown | Oxford | F. B. McNeil |
Coventry | S. F. Allis | Pharsalia | J. D. Bouck |
German | Amos E. Perry | Pitcher | W. A. Taylor |
Greene | Joseph D. Van Valkenburgh | Plymouth | Wm. W. Thompson |
Guilford | R. Ingersoll | Preston | Edwin Kelsey |
Lincklaen | A. W. Poole | Sherburne | Isaac Plumb |
McDonough | E. L. Ensign | Smithville | Silas L. Rhodes |
New Berlin | A. C. Hazzard | Smyrna | A. Shepardson |